Suzuki Bandit Forum
Logo
Homepage Index Uživatelé Nahrát obrázek Hledat Registrovat Přihlásit

Nejsi přihlášen


Index » Technická poradna » hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx (Člen)
23.06.2008 16:47:07
Offline

hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Vyměnil jsem rozetu 45 zubů za 46 zubů.
Při top speedu na originál rozetě ukazovalo tacho cca 265 při cca 9.700ot.
Teď jde tvrdě za roh, můj odhad tak 280 tak při cca 9.800ot.
Je to B12 K4, tedy má čidlo na primárním kolečku sekundárního převodu.
Na tohle čidlo by snad přece neměl mít rozměr rozety vůbec vliv. Ten má vliv na reálnou rychlost motorky (sníží se), ale přeci nemůže ovlivnit čidlo u převodovky.
Rychlost otáčení výstupu z převodovky je závislá jenom na otáčkách motoru a celkovém převodu převodovky, a s tím se nehejbalo. idontknow idontknow

Fik-B6S (Člen)
23.06.2008 17:01:22
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

a co se týče rychlosti tak si uvědom to že snimání rychlosti mé opačný princip vzadu jsi přidal zuby proto se ti změnil převod a přední kolečko se točí rychleji při stejných rychlostech představ si to jako přehazovačku na kole a přední třikotouč jak zadní kolo na mašině tedy když vepředu přehodíš na větší kolo (na motce přidáš vzadu zuby) při stejné rychlosti šlapání pojedeš rychlejc...good
pokud by jsi vzadu zuby ubral motka by jela víc ale ukazovala málo...
musíš po prostě brát z opačného pohledu a to od zadní rozety ke přední protože zadní kolo se dotýká asfaltu a tam je skutečná rychlost...smile1


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
martingsx (Člen)
23.06.2008 17:10:45
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Když se točí přední kolečko rychleji a je pevně spojeno s převodovkou a motorem tak logicky musí být být i vyšší otáčky motoru ne?

VikecB12 (Člen)
23.06.2008 17:19:34
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Je to jednoduchý,vodlechčilo se motoru,ten se tedka dokáže vo něco víc vytočit,takže tacho ukazuje kosmickou hodnotu,ale reálná rychlost je buďto stejná,nebo možná vo chlup vyžší díky tomu že se to víc vytočí.Teďka ti jenom víc lže tachometr než předtím,protože ve stejné rychlosti se musí přední kolečko točit rychleji než s origo.


Dřív bylo fšecko lepší... :-)
Fik-B6S (Člen)
23.06.2008 17:42:08
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

Když se točí přední kolečko rychleji a je pevně spojeno s převodovkou a motorem tak logicky musí být být i vyšší otáčky motoru ne?

Jak píše vikec motoru se v maximálce odlehčilo a proto jde trošku dál...
rychlost může být o odst menší ale vzhledem k změně poměru může tachač kecat třeba i o 20% (B650k6 kecá standardně o nějakejch 10% v origo poměrech)


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
martingsx (Člen)
23.06.2008 17:44:00
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

VikecB12 psal:

Je to jednoduchý,vodlechčilo se motoru,ten se tedka dokáže vo něco víc vytočit,takže tacho ukazuje kosmickou hodnotu,ale reálná rychlost je buďto stejná,nebo možná vo chlup vyžší díky tomu že se to víc vytočí.Teďka ti jenom víc lže tachometr než předtím,protože ve stejné rychlosti se musí přední kolečko točit rychleji než s origo.

To má logiku...
Všude se píše, že pokud dám větší zadní kolo o 1 zub tak reálná rychlost půjde o cca 3-5 km/h dolů. V praxi to bude asi jinak.
Jinak totiž vůbec nechápu, kdyby měla motorka jet pomalejc, že to bude ukazovat vyšší rychlost na tachu.
V případě jako u B12 kdy je hodnota rychlosti pro tacho snímaná z výstupu z motoru, a tak vyšší rychlost na tachu dle mýho názoru můžu dosáhnout jedině tak, že bude víc točit motor....

osiris (Člen)
23.06.2008 17:59:07
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

...větší rozetou snížíš rychlost a zvětšíš sílu (podobně ale obráceně se chová i větší nebo menší profil pneu) - čidlo neví že máš jinej převod, nebo vyšší či nižší gumu, počítá pořád "tovární" rychlost (obecně a nadsazeně, s novou pneu jezdíš rychleji než na sjetý, ujedeš delší dráhu)


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Monty Jack (Člen)
23.06.2008 18:06:43
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Projeď si to v klidu v kilu, zapamatuj si hodnoty rychlosti a otáček, doma vezmi kalkulačku a přepočti si to na 250, 260, ...
V těchhle rychlostech to kecá jak hovado a tvoje odhady s hlavou nad budíkama budou asi taky trochu mimo bigsmile
V tom kilu bych tomu tachu ještě věřil, nahoře už věřím jen otáčkám.


Nemůžou mi říkat že lžu...
Můžou mi říkat že lžu když lžu, nebo když se chystám lhát, nebo jsem zrovna dolhal, ale ne když mluvím pravdu.
martingsx (Člen)
23.06.2008 18:14:38
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Monty Jack psal:

Projeď si to v klidu v kilu, zapamatuj si hodnoty rychlosti a otáček, doma vezmi kalkulačku a přepočti si to na 250, 260, ...
V těchhle rychlostech to kecá jak hovado a tvoje odhady s hlavou nad budíkama budou asi taky trochu mimo bigsmile
V tom kilu bych tomu tachu ještě věřil, nahoře už věřím jen otáčkám.

Vůbec si to kámo nepochopil idontknow
Neřeším jestli kecá tacho proti reálu - to je jasný reál je o dobrých 10% níž.
Ptal jsem se proč tacho ukazuje jinak se různopu rozetou, když má čidlo na převodovce.

Jíinak vytrženej moudrák bolí jako sfiňa - ještě že mám přísun chlazenýho beer

Žirafa (Člen)
23.06.2008 18:18:09
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Někde jsem se o tom bavil... Tyhle tachometry jsou kalibrované asi do 150km/h (to jest že mají povolenou odchylku). Nad tyhle rychlosti to sice ukazuje, ale už to překračuje odchylky.

Proč jen do 150ti, když to jezdí přes 200? Protože přesnost na větším rozsahu stojí prachy a bandit je rozpočtovka... smile2


Jaký si to uděláš, takový to máš...
Ondráš (Člen)
23.06.2008 18:28:22
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

Ptal jsem se proč tacho ukazuje jinak se různopu rozetou, když má čidlo na převodovce.

No, ale vždyť to tu už psali...
Prostě tvůj bandit počítá rychlost defakto z otáček motoru, které jsou ještě pozměněné převodovkou, ale nepočítá s tím, že převodový poměr sekundárního převodu je jiný než z továrny.
On sekundární převod jakoby přeskakuje a počítá s tím, že tam je 15/45, ale ikdyž tam máš 15/46, tak on stále počítá s 15/45. Jasné?

A k přesnosti tachometrů v téhle rychlosti už tu psala Peťa.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Kelly01 (Člen)
23.06.2008 18:32:14
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

"Při top speedu na originál rozetě ukazovalo tacho cca 265 při cca 9.700ot."

U nového modelu ti to věřím pouze při dlouhém klesání a to ještě 12%smokin


God Save The Queen!
martingsx (Člen)
23.06.2008 19:12:30
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Ondráš psal:
martingsx psal:

Ptal jsem se proč tacho ukazuje jinak se různopu rozetou, když má čidlo na převodovce.

No, ale vždyť to tu už psali...
Prostě tvůj bandit počítá rychlost defakto z otáček motoru, které jsou ještě pozměněné převodovkou, ale nepočítá s tím, že převodový poměr sekundárního převodu je jiný než z továrny.
On sekundární převod jakoby přeskakuje a počítá s tím, že tam je 15/45, ale ikdyž tam máš 15/46, tak on stále počítá s 15/45. Jasné?

A k přesnosti tachometrů v téhle rychlosti už tu psala Peťa.good

Aha idontknow Jak ovlivní rozeta 46 proti 45 čidlo, který indukčně snímá rychlost otáčení výstupní hřídele z převodovky? Pokud se točí hřídel rychleji tak teda motor musí točit při maximálce vyšší otáčky.

To Kelly : 9.700 na pětku na B12 točím ale až po Dyno sadě a otevřeným laufu. Do tý doby míň.

Už těchdotazů rači nechám a dám si beer

Ondráš (Člen)
23.06.2008 19:21:32
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

Aha idontknow Jak ovlivní rozeta 46 proti 45 čidlo, který indukčně snímá rychlost otáčení výstupní hřídele z převodovky? Pokud se točí hřídel rychleji tak teda motor musí točit při maximálce vyšší otáčky.

Jen se zeptej...

Ty do toho snímání neustále motáš zadní rozetu. Ta s tím nemá vůbec nic společného. Na tu zapomeň. Ta do toho vůbec nezasahuje.
Zkusím to jinak. Ty vlastně měříš rychlost před sekundárním převodem, ale skutečná rychlost se měří až za tím sekundárním převodem. Jasné?
Takže máme:
Motor - primární převod - převodovka - sekundární převod - a z kola na zem.
Ty snímáš mezi převodovkou a sekundárním převodem, ale skutečná rychlost se snímá až za zadním kolem.
Takže to co se děje za převodovkou je tomu čidlu úplně jedno.

Uf. Snad už je to dobrý.smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
martingsx (Člen)
23.06.2008 19:38:27
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Ok.
- skutečná rychlost je nižší než rychlost dle tacho.
- s větší rozetou musí logicky klesnout i skutečná rychlost
Toto možná neplatí v případě že větší rozeta a tedy kratší převod umožní motoru točit na poslední stupeň vyšší otáčky díky větší rozetě.

motor v otáčkách - převodovka - výstupní hřídel s čidlem. Je to soustava bez mechanické vůle takže změní-li se jeden parametr tak se musí změnit celek.
Ukazuje-li tacho jinou hodnotu s 46 rozetou proti 45 rozetě - tedy se točí rychleji/pomaleji výstupní hřídel tak logicky někdo musel změnit převodovku (kdo by to dělal) nebo se zvedly/klesly otáčky motoru.Nebo ne idontknow

Ondráš (Člen)
23.06.2008 19:50:56
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

V prvním příspvěku si sám psal, že teď máš maximálku při vyšších otáčkách a je přece jasný, že když ti lehčí převod dovolí točit ten motor víc, tak ti to ukáže i vyšší rychlost, ne? Žádné poměry se měnit nemusí.


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
ross (Člen)
23.06.2008 20:20:12
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

přijeď na příští sraz, někdo ti to názorně rád vysvětlígoodbigsmile


Je dobře, že jedu tak pomalu, protože možná jedu špatným směrem.
martingsx (Člen)
23.06.2008 20:37:24
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

ross psal:

přijeď na příští sraz, někdo ti to názorně rád vysvětlígoodbigsmile

Rád na příští vyrazím. Takovou zábavu to já můžu. smokin beer

Monty Jack (Člen)
23.06.2008 20:59:58
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

Vůbec si to kámo nepochopil idontknow
Neřeším jestli kecá tacho proti reálu - to je jasný reál je o dobrých 10% níž.
Ptal jsem se proč tacho ukazuje jinak se různopu rozetou, když má čidlo na převodovce.

páčto to se vzrůstajícíma otáčkama oproti reálu ukazuje čím dál tím hůř.
proto sem psal, že když to přepočítáš podle těch otáček při 100, výjdou ti "odpovídající" ve 260, který pak ale nebudou sedět při tachometrové rychlosti.
Tvrdím, že ten minimální nárust ve vysokejch otáčkách vyrobí neodpovídající (čti přehnanou) změnu tachometrové rychlosti ... smokin
vo rozetě se vůbec nebavím, to vysvětlil dostatečně Fik


Nemůžou mi říkat že lžu...
Můžou mi říkat že lžu když lžu, nebo když se chystám lhát, nebo jsem zrovna dolhal, ale ne když mluvím pravdu.
martingsx (Člen)
23.06.2008 21:21:02
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

U tachometru s bowdenovým lankem by se tohle nestalo.

Ku..a ale není špatnej pocit když ručka pochoduje za 260. good

Jinak o 1 blbej zub větší rozeta a motor citelně líp táhne. Doporučuju bigsmile

Ondráš (Člen)
23.06.2008 21:23:17
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

U tachometru s bowdenovým lankem by se tohle nestalo.

Ku..a ale není špatnej pocit když ručka pochoduje za 260. good

Jinak o 1 blbej zub větší rozeta a motor citelně líp táhne. Doporučuju bigsmile

My co to nemáme si to holt pro tenhle pocit musíme hodit na vrtačku...help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Koldan (Člen)
23.06.2008 21:37:15
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

nevím vo čem tu melete,ale mám rozetu vo tři zuby věčí a uchcávám blahem jak to jede krásně votspodu,řek bych ukázkovej profil naháčegoodsmokin


Zlatá,jedině zlatá,to je ta správná barva:o)
Kelly01 (Člen)
23.06.2008 21:39:01
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

na těch 1000km ročně to stačísmile1

na normální provoz bych to neudělal..


God Save The Queen!
Monty Jack (Člen)
23.06.2008 21:54:27
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

martingsx psal:

U tachometru s bowdenovým lankem by se tohle nestalo.

mam bovden na skůtru a ten se v maximálce felí vo 50% bigsmile bigsmile


Nemůžou mi říkat že lžu...
Můžou mi říkat že lžu když lžu, nebo když se chystám lhát, nebo jsem zrovna dolhal, ale ne když mluvím pravdu.
Koldan (Člen)
23.06.2008 22:36:52
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Kelly01 psal:

na těch 1000km ročně to stačísmile1

na normální provoz bych to neudělal..

páč si skrz senilitu woe nepamatuješ jaký to bylobigsmile já su s tím spokojený jako sviň a právě na to tvoje létání kolem komína je to parádička. je s tím věčí prdelgood


Zlatá,jedině zlatá,to je ta správná barva:o)
luig (Člen)
28.06.2008 19:14:24
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

Jen k tomu proměřování origo tacháče jeden postřeh, frknul jsem na řidítka GPS a výsledek proměřování mě docela překvapil:

tacho / GPS
50 / 45
90 / 80
100 / 88
120 / 105


Takže z toho plyne že v obci s klidným svědomím 60, mimo 105... Vim že to nikoho nesere ale jen tak pro zajímavost smile1


Ne asi
barynek (Člen)
28.06.2008 22:29:59
Offline

Re: hodnoty tacho - Dokáže někdo vysvětlit proč?

luig psal:

Jen k tomu proměřování origo tacháče jeden postřeh, frknul jsem na řidítka GPS a výsledek proměřování mě docela překvapil:

tacho / GPS
50 / 45
90 / 80
100 / 88
120 / 105


Takže z toho plyne že v obci s klidným svědomím 60, mimo 105... Vim že to nikoho nesere ale jen tak pro zajímavost smile1

vidiš pussy, to je docela zajímavý. Více takovýchb poznatkůsmile1


Bandit 4EVER!!!

Board footer



W3C XHTML 1.0 W3C CSS

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
design & modifications of punBB: Syky
testing: Inkvizitorr